Krowy zasuszone powinny być rozpieszczane

16 maj 2022

Okres zasuszenia to ostatni moment, w którym krowa może nabrać sił do wycielenia i produkcji mleka. Ten okres "urlopu macierzyńskiego" decyduje również o jej zdrowiu i wydajności jako świeżej krowy. "Dlatego też zasuszone krowy powinny być rozpieszczane" - mówi Rudmer Hilverda. Regularnie rozmawia on z hodowcami bydła mlecznego na temat planów renowacji lub budowy nowych obór. Ważnym punktem uwagi jest układ obory dla krów zasuszonych.

Rudmer Hilverda regularnie prowadzi rozmowy z hodowcami bydła mlecznego. Ważnym punktem uwagi jest układ obory dla krów zasuszonych.

Dodatkowa przestrzeń zapewnia komfort

Krowy w wysokiej ciąży mogą ważyć nawet o 100 kg więcej. Te dodatkowe kilogramy przekładają się również na szerokość zwierzęcia. Krowy zasuszone potrzebują zatem dodatkowej przestrzeni, zarówno przy ogrodzeniu paszowym, jak i w boksie legowiskowym. Hilverda zaleca szerokość miejsca do karmienia 75 cm i szerokość boksu legowiskowego od 130 do nawet 135 cm. "Należy pamiętać, że te wymiary są przeznaczone dla przeciętnej krowy rasy holsztyńskiej. Ważne jest, aby projekt obory był dostosowany do stada. Radzimy wszystkim hodowcom bydła mlecznego, aby przed sfinalizowaniem planów najpierw dokonali pomiarów swoich krów". Obszary spacerowe w oborze dla krów zasuszonych również powinny być przestronne. W ten sposób nawet niskie zwierzęta mogą bezstresowo spacerować i stać przy ogrodzeniu z paszą.

Przestronny i dobrze urządzony obiekt dla grupy krów zasuszonych. Wszystkie krowy odpoczywają lub stoją przy ogrodzeniu żywieniowym.


'Nieważkość" unoszenie się na łóżku wodnym

W nowoczesnych gospodarstwach mlecznych krowy zasuszone są często trzymane w tej samej oborze, co krowy mleczne. Nie zmienia to zatem środowiska, w którym przebywają zwierzęta w czasie zasuszania, i zapobiega dodatkowemu stresowi. Ściółka dla krów zasuszonych jest często taka sama jak dla krów mlecznych. Nie zaszkodzi jednak zadbać o dodatkowy komfort także w tym przypadku. "Na przykład zainstaluj legowisko wodne dla krów zasuszonych." Po położeniu się krowa unosi się na warstwie wody. Łóżko wodne nie utrudnia krążenia krwi, dzięki czemu krowa nie odczuwa żadnych ucisków. Ponadto łóżko wodne jest szczególnie higieniczne, a jego czyszczenie i napełnianie wymaga stosunkowo niewiele pracy.

Łóżko wodne sprawia, że krowa "unosi się" na warstwie wody, która równomiernie rozkłada ciężar ciała.


Ostatnia wskazówka, jak zwiększyć cyrkulację i komfort krów. "Przy krowach zasuszonych należy również zainstalować szczotkę dla krów. Zapewnia to nie tylko wygodę, ale również odwrócenie uwagi i ćwiczenie".